Svetski dan borbe protiv SIDE: Život pobeđuje stigmu
Svetski dan borbe protiv SIDE – 1. decembar
Svetski dan borbe protiv SIDE obeležava se svake godine 1. decembra, počev od 1988. godine, sa ciljem podizanja svesti o pandemiji AIDS-a i pružanja podrške osobama koje su HIV pozitivne, kao i članovima njihovih porodica. Ovaj datum postao je simbol globalne solidarnosti i borbe za ljudska prava, zdravlje i jednakost.
Svetski dan borbe protiv SIDE jedna je od 11 zvaničnih globalnih kampanja za javno zdravlje koje organizuje Svetska zdravstvena organizacija (SZO). Cilj kampanje je širenje znanja o HIV/AIDS-u, suzbijanje stigme i diskriminacije, kao i promocija prevencije, testiranja i dostupnog lečenja.
Statistika u svetu i Srbiji
Od prvog registrovanog slučaja HIV-a 1981. godine, do kraja 2023. godine, više od 88 miliona ljudi širom sveta bilo je zaraženo virusom, dok je oko 42 miliona preminulo od posledica ove bolesti. U Srbiji je do sada zabeleženo 4.903 slučaja HIV infekcije, od kojih je 2.251 osoba obolela, a 1.225 osoba preminulo direktno od bolesti AIDS-a, prema podacima Instituta Batut.
Šta je HIV/AIDS?
SIDA (Sindrom stečene imunodeficijencije) predstavlja terminalnu fazu HIV infekcije, koja narušava funkciju imunog sistema, čineći organizam podložnim raznim infekcijama i bolestima. HIV (virus humane imunodeficijencije) napada ćelije imunog sistema, postepeno ga slabeći i dovodeći do stanja opasnog po život.
Simbol solidarnosti – crvena traka
Crvena traka predstavlja univerzalni simbol solidarnosti sa osobama koje žive sa HIV-om ili AIDS-om. Ovaj simbol nosi snažnu poruku podrške, empatije i borbe protiv diskriminacije. Pozivamo sve da se pridruže kampanji i pokažu solidarnost prema obolelima, jer je podrška zajednice ključna za kvalitetniji život osoba koje se suočavaju s ovom bolešću.
Zašto je ovaj dan važan?
Svetski dan borbe protiv SIDE je prilika da se svi podsetimo na važnost edukacije i prevencije. Iako je lečenje HIV-a danas dostupnije i efikasnije nego ikada, stigmatizacija i nedovoljno znanje i dalje predstavljaju značajne prepreke. Redovno testiranje, pravovremeno započinjanje terapije i poštovanje preventivnih mera (poput upotrebe zaštite prilikom seksualnih odnosa) mogu značajno doprineti smanjenju broja novozaraženih i poboljšanju života obolelih.
Apel javnosti
Važno je naglasiti da HIV nije samo medicinski problem, već i društveni. Svaki pojedinac može doprineti borbi protiv stigme i diskriminacije kroz širenje informacija, pružanje podrške obolelima i zalaganje za jednak pristup zdravstvenim uslugama.
Podržimo zajedno globalnu borbu protiv SIDE – za svet bez predrasuda, diskriminacije i stigme.