Home » Kada vozite i telefonirate, pažnja vam je svedena NA NIVO TEŠKO ALKOHOLISANE OSOBE! Da li je korišćenje telefona u vožnji vredno bilo čijeg života?!

Kada vozite i telefonirate, pažnja vam je svedena NA NIVO TEŠKO ALKOHOLISANE OSOBE! Da li je korišćenje telefona u vožnji vredno bilo čijeg života?!

0

Jedna ruka na volanu, druga na telefonu. Koliko puta dnevno vidite ovakvu scenu, a koliko puta vi učestvujete u njoj, nesvesni opasnosti takvog ponašanja?

Kada vozite i telefonirate, pažnja vam je smanjena i svedena na nivo upravljanja automobilom sa 0,8 promila alkohola u krvi. Ako odlučite da pošaljete poruku ili pretražujete internet, za volanom se ponašate kao vozač koji je u teško alkoholisanom stanju.

Nemate fokus na put ispred sebe, slabije pratite saobraćaj, orijentacija vam je lošija, a vreme reakcije znatno sporije.

– Nama treba par sekundi da uhvatimo mobilni telefon, tačnije dve sekunde, pri brzini od 50 km na sat. Dve sekunde znači dužina tri parkirana autobusa – kaže za Blic televiziju potpukovnik Uprave saobraćajne policije Dejan Stević.

Sa telefonom u rukama i pogledom uperenim u ekran,niste opasnost samo kao vozač, već i kao pešak. Prema podacima Agencije za bezbednost u Saobraćaju, oko 5% pešaka prelazi ulicu nepropisno koristeći telefon i slušalice. Međutim, kada pogledamo oko sebe, vidimo da je taj broj znatno veći.

Dekoncentrisan prelazak, bez vizualne provere, ali i potpuna izolacija od zvučne saobraćajne signalizacije povećavaju rizik od nesreće. Zbog mobilnog telefona i slušalica, od početka godine kažnjeno je dve i po hiljade pešaka i 38 hiljada vozača

Saobraćajna policija ove nedelje sprovodi povećanu kontrolu, ali broj prekršilaca se, uprkos apelima i crnoj statistici, ne smanjuje.

– Mi smo od početka ove akcije, dakle za četiri dana, sankcionisali dve i po hiljade učesnika saobraćajazbog nepropisne upotrebe mobilnog telefona za vreme vožnje i oko 450 pešaka zbog ovog prekršaja – kaže Stević.

Kazna za pešake sa mobilnim telefonom je 3 hiljade dinara, a za vozače 10 hiljada ili upola manje, ako se plati u roku od nedelju dana. Iako kazne možda nisu drakonske, pravo je pitanje da li je poziv na koji se javljate ili poruka na koju odgovarate vredna bilo čijeg života.

Izvor: blic.rs

Foto: unsplash.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *