Home » Čuvar kulture opštine Palilula, biblioteka “Svetozar Marković”

Čuvar kulture opštine Palilula, biblioteka “Svetozar Marković”

0

Biblioteka “Svetozar Marković” ima bogatu istoriju koja seže još od 1838. godine, kada je Licej Kneževine Srbije, predhodnik Beogradskog univerziteta, osnovao svoju biblioteku. Ova biblioteka služila je profesorima, đacima Liceja i učenicima Beogradske gimnazije, a njeni fondovi su se sastojali od poklona domaćih i stranih darodavaca, kao i obaveznih primeraka Kneževine Srbije.

Nakon što je Licej prerastao u Veliku školu 1863. godine, biblioteka je prerasla u centralnu i seminarske biblioteke. Međutim, kada je Velika škola postala Univerzitet 1905. godine, centralna biblioteka je rasformirana zbog nedostatka odgovarajućeg prostora i sredstava. Fondovi su podeljeni seminarima odgovarajućih fakulteta.

Tek 1921. godine, na inicijativu Filozofskog fakulteta, Univerzitetska biblioteka je konačno osnovana, a Uroš Džonić imenovan je za njenog prvog upravnika. Zgrade na Filozofskom fakultetu su privremeno korišćene kao prostorije za biblioteku, ali su uskoro postale nedovoljne za sve knjige koje su pristizale kao pomoć iz zemlje i inostranstva.

Zahvaljujući inicijativi poslanika Kraljevine SHS u Vašingtonu, dr. Slavka Grujića, Karnegijeva zadužbina odobrila je sredstva za izgradnju i opremanje nove biblioteke u Beogradu. Gradnja zgrade Biblioteke svečano je započeta 1921. godine, a zvanično je otvorena 1926. godine na dan svetih Ćirila i Metodija. Zgrada je izgrađena na zemljištu koje je Grad Beograd poklonio Univerzitetu, nekadašnjem trkalištu na kojem je planiran univerzitetski kompleks.

Tokom Drugog svetskog rata, Biblioteka nije radila sa publikom, ali su zgrada i fondovi uglavnom sačuvani. Povodom stogodišnjice rođenja Svetozara Markovića 1946. godine, Biblioteka je dobila današnji naziv: Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković”.

Tokom godina, Biblioteka “Svetozar Marković” postala je ne samo čuvar znanja i resursa u oblasti socijalnih nauka, filozofije i politike, već i centar intelektualne razmene, diskusija i promocije ideja. Njena zbirka knjiga, periodike i drugih izvora bogata je i raznolika, pružajući resurse istraživačima, studentima i svima zainteresovanima za različite aspekte društva i kulture.

Biblioteka nije samo mesto gde se čuva i pruža pristup znanju, već je i živo središte kulturnih događaja, tribina, predavanja i izložbi. Kroz svoju aktivnu ulogu u kulturnom životu grada, Biblioteka “Svetozar Marković” nastavlja da ostvaruje svoju misiju širenja obrazovanja, podsticanja intelektualne razmene i podrške kulturnom i naučnom napretku društva.

U tom kontekstu, Biblioteka “Svetozar Marković” ostaje ključna institucija u očuvanju srpske kulturne baštine, promociji intelektualnog razvoja i pružanju podrške građanima u njihovom neprekidnom traganju za znanjem i istinom.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *